8 Oca 2011

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölümİlk basımı 2001 yılında olan Bir kedi, bir adam, bir ölüm kitabını 2011 senesinde okumama hayıflanıyorum doğrusu. Sami'nin, Juan Perez'in ve Yoriko'nun yaşamlarını dinlemeye neden bu kadar geç kaldım... Kendime kızmadan edemiyorum.

Zülfü Livaneli bu romanı 1974 senesinde Stockholm'de orman kenarındaki öğrenci evinde yazmaya başlamış. Son basımlarında ise yeniden gözden geçirerek üzerinde birkaç değişiklik yapmış. Kitap İngilizce, Almanca ve Fransızca çevirilerle Yalnızlık Mevsimi adı altında yayınlanmış.

Livaneli, siyasal inançların mültecileştirdiği hayatları, Kuzey ve Güney'in iklim farklılıklarını, Doğu ve Batı'nın kültür farklılıklarını, öldürmek ve bağışlamak arasında yaşanan ikilemleri yalın bir dille anlatmış.

Kullandığı teknik de çok farklı ve başarılı. Hayal ve gerçek arasında gidip gelmeler yalnızca bir roman okumadığımızın en büyük göstergesi.

1 yorum:

  1. bu kitap bende var ve hala okumadım eşeklik etmişim şimdi bu yazıyı okuyunca anladım eve gidince ilk iş okumaya başlamak olacak

    YanıtlaSil