26 Nis 2011

Rejimler değiştikçe heykeller yıkılıyor


“Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.”
M. Kemal ATATÜRK


Rejimler değiştikçe heykeller yıkılıyor. Bunun en iyi örneklerini filmlerde görüyoruz. Ulis'in Bakışı filminde Lenin heykeli yıkılıp bir gemi güvertesine konulmuş, Tuna Nehri üzerinde usul usul ilerliyor. Elveda Lenin isimli filmde farklı olan tek şey heykelin bu defa gemide değil de bir helikopterle Doğu Avrupa'yı terk etmesiydi. Sovyetlerin çöküşünü yıkılan heykellerle sinemadan izledi Dünya.

Taliban'ın Afganistan'da yıktığı Buda heykelleri dünya kültür mirasları listesindeydi. "Put" diye yıkıldı bilinen en eski buda heykelleriydi. Dünya ile beraber Gül'ün başdanışmanı dönemin Dışişleri Bakanı Hüseyin Diriöz de kınadı bu yıkımı. Ülkesindeki kültür ve sanat düşmanlığına bakmadan "Hiçbir gerekçenin böyle bir tahribatı haklı kılmayacağını" söyledi.

Türkiye'nin her yerinde anıt heykeller olması gerekirken sudan nedenlerle kaldırılıyor. Evet çeşitli nedenlerle heykeller yıkılabilir, bir yerden başka bir yere taşınabilir ama buna biz değil kurulacak olan sanat kurulları karar vermelidir. Yukarıdakilerden biri burun kıvırdı diye anıtlar yok ediliyor. AKP'nin sanata bakış açısı ortada. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı birleştirerek sanatı satılacak mal olarak gördüklerini kanıtladılar. "Ben böyle sanatın içine tükürürüm." diyen bir adam düşünün. Bu adam ki Başkent Ankara'ya senelerce başkanlık yapsın.

Son olarak parti başı Kars'taki İnsanlık Anıtı'na, "ucube" diyerek siyasi linç kararını verdi. İmzalar toplandı, sanatçılar eylemler yaptı lakin yıkımın önüne geçilemedi. Bir ülkede Başbakan'ın beğenisi her şeyin üstüne geçiyorsa o ülkede demokrasiden söz edilemez. Aslına bakarsanız Erdoğan'ın bu müdehaleci tavrı beni çok fazla şaşırtmadı. Zira sigara ve alkol bırakılacak, üç çocuk yapılacak şeklinde kampanyalar yürüten kişi de kendisiydi. İleri demokrasilerde(!) akıl ve mantıktan uzak fetvalar da oluyormuş, devlet büyükleri sayesinde öğrendik!

4 yorum:

 1. Baba heykel yıkar kızı tiyatroda olay çıkarır bunların eline sanat konusunda kimse su dökemez!!!

  YanıtlaSil
 2. Hakikaten Türkiye'nin sanata verdiği değeri ortaya koyuyor.insanlık anıtına insanlık ayıbı yapılıyor.

  YanıtlaSil
 3. malesef türkiyede hala tam olarak sanata ve sanatçıya gereken değer verilmiyor. büyük önder ATATÜRK in bir sevdiğim güzel bir sözü vardir.

  Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz. Hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatkar olamazsınız. m. kemal ATATÜRK

  YanıtlaSil
 4. harika bir değinim bravo

  YanıtlaSil