13 Haz 2011

Oy kullanmanın da bir ehliyeti olmalıBiliyorum bu önerme hümanist yaklaşım ile taban tabana zıt ancak şunu da çok iyi biliyorum ki insancıllığın zerresi kalmadı bende. Elbette yalnızca siyaset düşürmedi beni bu hale. İnsanları gördüm. Onlar ki genç kayın ağaçlarını kestiler, onlar ki av turizmi denilen açgözlülük yüzünden zengin olana tüfek verip ayıları, geyikleri katletme imkanı verdiler. Onlar ki tecevüz ettiler bir bebeğe, sigara yanıklarıyla donattılar minnacık bedenini. Onlar ki yaktılar yurtlarını, bayraklarını. Kendilerini kurtaran o eşşsiz adamın büstlerini kirlettiler nankörce! Onlar ki zenginleri daha zengin yoksulları daha yoksul kıldılar. Onlar müslümandılar, hristiyandılar, dinsizdiler ne fark eder? Onlar A partiliydi, B partiliydi ne fark eder? Onlar doğuluydu, batılıydı ne fark eder? Merhametsizlik en büyük hünerleri oldu; kibir, yalan, bencillik ile donatılmış insanoğlu... Beni düşman ettiler kendilerine. İşte bu yüzden insancıl bir yanım kalmadı benim.

Şimdi söylüyorum 18 yaşını doldurmak yeterli olmamalı oy kullanmaya. Kabileden iki isim sayamayan, haritada Ankara'nın yerini bulamayan, bilenle bilmeyen bir olur mu hiç?

Hadi bu insanlar doğuştan şanssızdı. İmkansızlıklar yüzünden okuyamadı, ekmek derdine düştü de TBMM'nin açılımının ne olduğunu kırkına geldiği halde öğrenemedi. Hayat, adil davranmadı onlara peki ya yarı cahillere ne demeli?

Çoğu kentliydi onların. Okudular elbet ama boşuna. Kendilerini kimin yönettiğinden bihaber en büyük emelleri hangi saç renginin tenlerine yakışacağı, hangi ojenin ince gösteceği o dolma parmakları, hangi arabanın otobanda kaç basacağıydı. Ama sorsan kendileri siyasetin ta içinden gelmekte. "Oyum şu partiye" Lakin nedeni yok. Altyapısı yok. Bilmiyor ki sorgulamıyor. Şarkı sözlerini ezberlemekten seçim bildirgelerini okumaya zamanı olmuyor. Politikada dönen dolapları göremiyor çünkü cuma gecesi kaçtıkları mekanlarda herbiri zaten birer dolap çevirmekte.

Bu insancıkların bir kısmının benimle aynı partiye oy atmalarındaki tek neden, "Aman şeiat gelmesin, içki yasakları olmasın, sonuna kadar içelim, sevişelim, dejenere olalım." Cumhuriyetin temel dinamiklerinin yok edilmeye çalışılması, özelleştirmeler, Ergenekon davaları, özel okullar, özel yetkili mahkemeler, yeni Anayasa, güdülen bir halk umurlarında değil. İndirimde olan deri bir çizmenin kendilerine göre olanını bulamayışları yahut yaza damgasını vuracak bir şarkının sözlerini henüz ezberleyememiş olmaları bütün o saydıklarımdan daha büyük bir kahır meselesi.

Boşvermişçilerin kalan yarısı da görüşlerimle taban tabana zıt olan partiyi desteklemekte. Öyle bir cehaletle karşı karşıyayız ki bir adamın kollarını aça aça yürüyüşüne, özgüvenine, bıyığına, eşinin kafasındaki bez parçasına göre bile oyları şekillenmekte. Din kisvesi adı altında manevi duygularının sömürülmesine izin veren bu seçmenler laikliği yaşamları için en büyük tehdit olarak algılamakta. Göremedikleri nokta, dinin temelde vicdana dayalı olduğu gerçeği. Vicdandan yoksun bir iktidar "Bizden olmayanı asarım keserim" diyerek, kul hakkı yiyerek yalnızca göstermelik namazla, oruçla gerçek dindar olabilir mi?

Kim ne derse desin. Seçmen olmanın da vekil olmanın da bir ehliyeti olmalı. A ile b harfini yan yana getirmekten bile aciz eski topçuların, dağlarda askerleri bombalayan eski teröristlerin elini kolunu sallayarak meclise girmelerine demokrasi denmemeli.

5 yorum:

 1. ÇOOKMU ZORUNUZA GİTTİ SONUÇLAR NE SANDINIZ USTALIK DÖNEMİNDE YANLIZMI BIRAKACAKTIK BAŞBAKANIMIZI

  YanıtlaSil
 2. Yazıdaki tespitlere sonuna kadar katılıyorum.Ben de hümanizmi uzun zaman önce terkettim.Menfaat toplumu olmuşuz başka birşey değil.Yine de bu insanlar sizi siyasetten soğutmasın,onların istediği olmasın.

  YanıtlaSil
 3. KALEMİNİZE SAĞLIK AZİZ NESİN AZ BİLE SÖYLEMİŞ

  YanıtlaSil
 4. Türkiye cumhuriyeti devletinde yaşayan insanlar uzaydanmı ışınlandı?neden 2002 öncesi halkın seçimleri sorgulanmazken şimdiki seçimler sorgulanıyor anlamak mümkün değil!tespitleri yanlış yapıp,beğenmediğimizde halkı cahaletle suçlamak doğrumu seçim haklarını bu şekilde kullanan insanları katılmıyor olsamda eleştirmek demokratikmi?ilk önce demokrasiyi sindirelim.bence tarihi sorgulayıp bu milletin cahil kalmasını isteyen zihniyeti bulmak gerek,ergenekon sulandırılmış bir sürü insan suçsuz içerdedir haklısınız fakat bir diğer gerçek içimizdeki amerikan kontgerilla ve CIA'ini ülkemizden atamadıkça bir adım öteye ne akp nede başka partiler gidemiycek ve bu millet daima cahil kalıp oynanan oyunları göremiycek.Karşınızda inandığı ve sıkı sıkıya bağlı olduğu dini bile bilmediği bir lisandan okuyup anlamayan ama sonuna kadar biat eden dini bile rayından çıkartmış bir toplum var.Sonra kullanılan oylara gelince ülkemizde sağdan soldan aydın geçinen kalemler,profösörler var onların bile sağlıksız çıkarcı düşüncelerini okuyunca dağdaki çobanda o kendini aydın sananda bir benim gözümde.....sorgulanması gereken ne zaman tam bağımsız olacaz?

  YanıtlaSil
 5. HALKI CEHALETLE SUÇLAMAK... YAZIDA EN KESKİN GÖRÜNEN ŞEY BUYDU VE BEN BU GÖRÜŞE SONUNA KADAR KATILIYORUM. HANGİ BİLİNÇLE NEYE OY VERDİĞİNİ BİLMEYENLERİN İKTİDARINI YAŞAMAKTAYIZ. BAŞBAKAN LAİK OLMADIĞINI BAĞIRA BAĞIRA GEÇENLERDE BİR KEZ DAHA SÖYLEDİ HALA NE CIACILARDAN BAHSEDİYOR BU YORUMLARI YAPANLAR. İÇİMİZDEKİ DÜŞMANLAR ZATEN ŞUAN OLMAMALARI GEREKEN YERDELER. BALIK HAFIZALI BİR TOPLUMDAN SÖZ EDİYORUZ CAHİLLİĞİ KENDİLERİ SEÇİYORLAR.KİMSE SORMUYOR LAİK OLMAYAN BİRİ LAİK DEVLETE BAŞKAN OLABİLİYORSA,MÜSLÜMAN OLMAYAN BİRİ MÜSLÜMANLARA İMAM OLABİLİR Mİ? DİYE. LAİK BİR ÜLKEDE YAŞAYAN BİR KİŞİ DE İSTESE DE, İSTEMEMESE DE, LAİKLİĞİ BENİMSEMEK VE LAİKLİĞİN GEREKLERİNİ YERİNE GETİRMEK ZORUNDADIR.BİR İNSAN CAHİLLİĞİNDEN DE UTANMIYORSA BEN ARTIK ONA NE DİYEYİM? LAİK BİR LİDER OLMAK VATANDAŞLARINI İMANLARIYLA BÖLMEMEK, HERKESE EŞİT HAKLAR SAĞLAMAK DEMEKTİR. AMA TABİİ SİZİN KAFANIZIN ALACAĞI SINIRLI OLDUĞUNDAN BÖYLE KAVRAMLAR SİZİN GİBİLERE ÇOK İNCE VE ANLAŞILMAZ GELİR. YAZIKLAR OLSUN SANA SENİ SEÇENLERE. ABD BU HALKTAN DAHA İYİ BİR KUKLA BULAMAZ KENDİNE.

  YanıtlaSil