22 Şub 2011

Bodur Elma

Üzümlü Köyü Alanya'dan hayli yukarıda. Mevsim gereği bodur elmalar çiçeksizdi. Ziraat mühendisi Ümit Bey çiftçilere bodur elmada budamayı gösterdi. Köylülerin soruları öyle çoktu ki bahçelerinde karşılaştıkları sorunlardan bahsedip, ne yapmalaları gerektiğini öğrenme çabası içerisindeydiler. Bir an durdum düşündüm doğru tarım yapmak için can atan bu insanlara devlet nicedir sırt çevirmiş. Babadan kalma yöntemler, yerlerini kulaktan dolma bilgilere bırakmış. Attıkları her adımda para tuzağına yakalanmışlar. Yine de bırakmamışlar bahçelerini. İşte devlet desteğini bu insanlardan esirgiyor, kendi toprağını gün be gün çoraklaştırıyor.
8 Şub 2011

Arafatta Bir ÇocukArafatta Bir Çocuk, Livaneli'nin ilk kitabı. Ona bir sahafta rastladım. Üst üste dizilmiş bir kitap yığınının arasında duruyordu. Kirden grileşmiş beyaz bir kapak ve içerisinde eski sarı sayfalar... Yine de fazla yıpranmış sayılmazdı.

Aslına bakarsanız bu kitabı kitapçılarda bulabilirdim. Bunun için biraz fazla üzerine düşmem gerekirdi ama şu anda elimde tuttuğum ilk basımın tadını bana hiçbir şekilde veremezdi. İlk yayından tam 33 sene sonra Livaneli'nin ilk göz ağrısını kitaplığımda görmek tarifsiz bir mutluluk.

Genel ağda ne kadar araştırdıysam da ilk basımın ön yahut arka kapağına rastlayamadım. Dolayısıyla Cem Yayınevi'nin 1978 yılı için hazırladığı arka kapak yazısını olduğu gibi aktarmak istiyorum.

"Ömer Zülfü Livaneli, ünü yurt dışına taşmış büyük bir müzikçimiz olduğu kadar usta bir yazardır da. Arafatta Bir Çocuk, kitap olarak çıkan ilk yapıtıdır. Livaneli'nin edebiyatımızda şimdiye kadar duyulmamış, yepyeni, kendine özgü bir sesi vardır. Yayınevimiz Ömer Zülfü Livaneli'nin ilk yapıtını kıvançla sunarken, yazarın gelecek romanlarını da yakında okurlarımıza ileteceğini muştular."

Arafatta Bir ÇocukÖmer Zülfü Livaneli, ünü yurt dışına taşmış büyük bir müzikçimiz olduğu kadar usta bir yazardır da. Arafatta Bir Çocuk, kitap olarak çıkan ilk yapıtıdır. Livaneli'nin edebiyatımızda şimdiye kadar duyulmamış, yepyeni, kendine özgü bir sesi vardır. Yayınevimiz Ömer Zülfü Livaneli'nin ilk yapıtını kıvançla sunarken, yazarın gelecek romanlarını da yakında okurlarımıza ileteceğini muştular.

3 Şub 2011

Üç Fidan Anıtı

Bursa'nın Nilüfer ilçesindeki Gençlik Parkı beni çok etkiledi. Tesadüfen geçerken anıtları farkettim. Bu da nedir diye yaklaştığımda barış sembolü çevresinde Deniz'i, Yusuf'u, Hüseyin'i gördüm. CHP'li Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'in Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının ideallerine sahip çıkması takdire değerdi doğrusu.