26 Şub 2013

Aydın Yok

Aydın'ı tanırsınız belki, ondan daha evvel söz etmiştim: Arkadaşım Aydınlık

Hatta bir de videosunu eklemiştim: Pazar Yürüyüşü

Aydın, şimdi yok. Cumadan beri ortalarda görünmüyor. Birileri onu semtimizden aldı. Belediyenin adamları. Daha evvel de şikayet var diyerek Aydın'ı almak istemişler, zehirli iğne ile yaralamışlardı. Aydın arka patisinden yaralanmış, tedavi gördükten sonra vücudunda kalıcı bir hasar olmamıştı. Şimdi ölüm timleri yaza hazırlık yapıyorlar. Sokak köpeklerini sessiz sedasız topluyorlar. Turistler gelecek ya, temiz(!) görünmeli değil mi sokaklar?

Bu adamlar devletten ödenek de alıyorlar, o paraları sanıyorum bir tek zehir almak için kullanıyorlar. Kalanı cebe! Ben size ne kadar bela okusam az, lanet olsun sizin insanlığınıza!

Ne istediniz kimselere zararı olmayan Aydınımızdan. Mahalleli bakıyordu ona, seviyordu, karnını doyuruyordu işte. Bir köpeği sığdıramadınız mı turizm cennetinize. Yalnız Aydın da değil, hızla toplanıyor köpekcikler. Her sene aynı tablo, kışın ne yapıp edip baktığımız o köpekler, yaz yaklaşırken birilerinin gözüne batıyor. Biz el ilanları hazırladık, yerel basında toplama haberini yayınlattık, belediye başkanlığına dilekçe yolladık. Daha ne yapalım bilemiyorum.

Ona rastlarsanız lütfen arayın.
İletişim: İlknur Koparal 0506 2980752
ilknurskoparal@yahoo.com.tr


Şu sokaktan geçerken Aydın'ın koşarak yanıma gelemeyeceğini, bana eve kadar eşlik edemeyeceğini bilmek öyle üzücü ki merhametten yoksun olanlara bunu anlatmam mümkün değil.

Bu da Aydın'ın son fotoğrafı oldu, beni yine eve bırakırken. Geçtiğimiz hafta.

22 Şub 2013

Paris'te Son OsmanlılarÇocukluğumdan beri yılbaşlarında aile arasında çekiliş yapar, hediyeleşiriz, bu sene erkek kardeşim benim ismimi çektiğinde ne yalan söyleyeyim burun kıvırmıştım. Hediye seçimini hep son güne bırakır ve genelde ipe sapa gelmez şeyler alır. Yılbaşı günü beni bir kitapçıdan arayıp, "Abla sende Hıfzı Topuz'un şusu var mı, busu var mı?" diyerek bu kitabı almıştı. Böyle sipariş üzerine hediye alanı da ilk defa gördüm bari gel çaktırmadan kütüphaneme bak, öyle al kitabı. Ama bizimkinde nerede böyle incelik, boşuna hödüğe çıkmadı adı.

Neyse kitabı ediniş hikayem böyle, iki ay geçmiş neredeyse okumaya ancak fırsat bulmuşum ne fena. Araya başka kitaplar girdi ama buraya yazacak kadar kıymetli değillerdi benim için.
Kitabı, Ata oyun oynarken okuyabildim. O yerde oyuncaklarını kırıp dökerken, ben yanı başında birkaç sayfa okuyup, mola veriyor Ata ile ilgileniyordum. Yoksa üzerime çıkıp, onlarca renkli oyuncağın arasında benim soluk kitabımı çekiştirmeye çalışıyordu. Belki de başka şeyle ilgilenmem miniğin canını sıkıyordu kimbilir.

Öyle veya böyle kitap bitti ama zerre tad almadım. Kaçak göçek kitap okudunduğu nerede görülmüş. Güzel bir boşlukta yeniden okumak üzere, fazlasıyla hırpalanmış kitabımı kütüphaneme kaldırdım.


11 Şub 2013

Bursa Yıldırım Belediyesi Hayvan Bakımevi

Bursa Yıldırım'da kaza geçirmiş, hasta yahut yardıma muhtaç sahipsiz bir hayvan görürseniz lütfen görmezden gelmeyin. Belediyenin hayvan bakım evini arayın. Barınağın acil durumlar için bir de ambulansı var, sokak hayvanlarını ücretsiz olarak tedavi ediyorlar.
Bir dost sahip olmak isterseniz, bakımevine mutlaka uğrayın. Pet shoplara prim kazandırmayın, unutmayın hayvanlar mal değildir para ile satılmaz.


Adres: Otosansit - Eski Cumalıkızık Yolu 2.km (Cumalıkızık - Yıldırım), Bursa, 16370
Telefon : 0224 3682829 - 37283819 Şub 2013

Annellikte birinci senem

Yarın oğlum bir yaşına basıyor haliyle ben de annelikte ilk senemi doldurmuş oluyorum. Ağzında emziğini bile tutmayı beceremeyen miniğim şimdi tay tay yapıyor. Zaman gerçekten de çok hızlı geçti.

Geçen bir sene bana çok şey öğretti,  dikenlerimi söküp attım bir bir. Sinirli ya da mutsuz olduğum anlarda, bebeğimin beni bu şekilde görmesini istemediğimden zorunlu olarak güldüm; o gülüş birkaç saniye içerisinde sahtelikten çıktı. Bana bakan bir çift boncuk göz, ısıtıverdi içimi, unutturdu her şeyi.

Hiçbir koşulda değişmeyecek olan karşılıksız bir sevgi, tarifi yok, yeri doldurulamaz kuvvetli bir aşk benimkisi... Bunun adına annelik diyorlar.


1 Şub 2013

Bir küçücük kaplancık varmış

Havalar pek güzel, öğleden sonraları minik kaplancıkla yürüyüş yapıyoruz. Bugün Aydın'a rastladık. Bakımlı bir sokak köpeği o. Semt sakinleri Aydın'ın barınak ve yiyecek ihtiyaçlarını karşılıyor.

Aydın sokağın tek kimsesizi değil, onun gibi birçok pati dostumuz var. Bazıları evlerin bahçelerine yerleşip, kendilerini zorla sevdiriyor. Fotoğrafta bahçe içerisine serilmiş köpeğimiz Aliş, onu bir aile sahiplendi. Mama sırası bekleyen kedicik ise Tutyam, İlknur Ablamızın baktığı kedilerden biri.

Benim küçük kaplanım da hayvanlara bayılıyor. Onlardan bir tanesine rastladığımızda çığlık çığlığa sevinip, gülüyor. Onu tam bir doğa aşığı olarak yetiştireceğim. Hem hayvan korumacılığında erkek olmanın bana göre biraz daha fazla avantajı var. Ruhu kararmış kimselere çoğu zaman söz yetmiyor, kaş çatmak da gerekiyor.