26 Nis 2013

Oyun Kartları ve Yapbozlar


Ata'nın zihinsel gelişimi için başından beri eğitici oyun kartları kullandım. Henüz birkaç aylık bir bebek için, oyuncak yerine zıt renklerin bulunduğu kartlardan almak hem anne ve bebek arasındaki iletişimi güçlendiriyor hem de bebeğin zeka gelişimine katkı sağlıyor. Bu kartlar 0 - 12 ay arasındaki bebekler için, biz artık pek kullanmıyoruz sadece doldur, boşalt oyunlarında kutu içerisine dizmeye yarıyorlar.

Bir yaşından sonra kelime dağarcığı hızla gelişiyor. Önce civardan bildiği çizimlerden başlayarak, Ata'nın önüne üç kart koyarak başladım işe. "Hani oğlum düt, ver bana" diyorum araba kartını uzatıyor. Sonra sonra yeni kelimeler ekledik ve artık 24lük kart setini tamamladık.

14 aylık bebeğim için sayılar henüz erken olduğundan seçimimi renklerden yana kullandım. Tethys'in renk kartlarından aldım. Öyle işe yaradı ki kartlarda gördüğü renkleri farklı objelerde kullanabiliyor. Örneğin mandallar arasından sarıları seçebiliyor.

Ahşap yapbozları alırken, arkasında 10.aydan itibaren yazmasına rağmen, bu işi kıvırabilir miyiz diye endişe etmiştim. Malum ürün satılsın diye yaş aralığını geniş tutuyorlar. Çok alengirli resimler seçmemeye özen göstererek, dört parçalık yapboz ile başladık. Atoş, her seferinde beni dikkatle izledi ve doğru parçaları yerleştirmeme yardım etti. Şimdi kendi kendine parçaları bulabiliyor, yerleştirirken zorluk çekiyor ama tutarak yerleştirilebilen yapbozlarda uzmanlaşmak üzere olduğunu söyleyebilirim.