11 Tem 2013

Sokak Kedisi BobAslında bu tip kitapları pek okumuyorum daha doğrusu böyle çerez kitaplara harcadığım zamanlar artık çok gerilerde kaldı. Ancak ismini okuyup da kapaktaki sarmanı görünce içeriğine bakmadan, "Bu kitap kütüphanemde olmalı" demiştim.

Kitap, gerçek bir öyküye dayanıyor. Uyuşturucu bağımlısı kimsesiz James'in sokakta karşılaştığı kedi Bob ile kurduğu samimi dostluk ve her ikisinin de yeniden hayata tutunma çabası. Kitap her ne kadar benim can alıcı noktama vuruyorsa da duygu eksikliğini çoğu satırda hissettim gerçi çeviri kitapların hemen hemen hepsinde bu soğuk duyguyla tanışıyorum.

Her sokak hayvanının bir hikayesi vardır. Bilirim ve bu beni hep sarsar. Benimle karşılaştıklarından itibaren evime alamasam da en azından yemek, su ve hasta olduklarında onlarla ilgilenecek bir veteriner sağlayabilirim. Bu bile o canlar için standartın biraz üzeri demek.

Kitaba yeniden dönersem edebi yönden de oldukça eksik olduğunu yazmam gerekecek ama bu kimin umrunda. Yazar, sokaklarda gitar çalarak para kazanan bir adam ve bu satırları içinden geldiği gibi yazmış. Hayvanlara uzak duran insanların mutlaka okuması gereken bir kitap, en azından içleri bir parça ısınır bakarsın bir kedinin yahut köpeğin dostluğuna ihtiyaç duyduklarını fark ederler.

James ve Bob ile tanışmak isterseniz işte buradalar