6 Şub 2014

Apofis


Son dönemlerde gezegenimizin yok oluşu ile ilgili çeşitli teoriler, takvimler konuşuluyor ve bununla ilintili olarak bitiş öykülerini konu alan fimler çekiliyor. Bilinmeyen her şeyin merak uyandırdığı gibi Dünya'nın sonunun nasıl olacağı da insan beynini cezbeden konulardan biri.
Senaryolar arasında en gerçekçisi 65 milyar yıl önce olduğu gibi bir astreoidin gezegenimize çarpması ve yüzeydeki her şeyi küle çevirmesi ihtimali. Aslına bakarsanız asteroid çarpmaları sık sık oluyor. Yılda birkaç defa yaklaşık bir otomobil büyüklüğünde olanlar Dünya'ya düşüyor. Peki şu anda gezegeni hedef almış yeterince büyük bir asteroid var mı?
Gazeteler neredeyse her yıl bu dev kayalardan birinin Dünya'ya teğet geçtiğini yazıyor. Ancak biz geçmiş zamanı değil gelecek zamanı duymak istiyoruz. Yanımızdan geçecek bir asteroid varsa bunu bilmek istiyoruz. Bunun için gözlem evlerinde bilim insanları hareket eden her şeyi gözlemliyor. Tespit ettikleri ise asteroid kuşağından Dünya yakınına düşen dev kaya parçaları. Astronomları endişelendiren bir asteroid var. Adı Apofis. 13 Nisan 2029 Cuma günü futbol sahasından daha büyük olan bu demir kaya gezegenimizin çok yakınından geçecek. Bilim insanları Apofis'in Dünya'yı ıska geçeceğinden emin ancak bir sorun var. Uzay boşluğunda asteroidi rotasından hafifçe saptırarak yeni bir rotaya oturtacak bir anahtar deliği mevcut. Eğer Apofis o delikten geçerse 7 sene sonra geri dönerek California yakınlarına düşecek. Böyle bir durumda Armageddon'daki Bruce Willis bile bizi kurtaramayacak.

1 yorum:

  1. 2012 maya kehanetini anlatabilirsek carpisma korkusuya yuzlesecegiz anlasilan.ama bana gore o tarihe kadar mutlaka bunu onleyecek bir teori gelistirir nasa.

    YanıtlaSil