25 Haz 2014

Hıltan

Geçenlerde çok sevdiğim bir yakınım, eline almış bir tutam dereotu, "Buna neden dereotu demişler, dere kenarında mı yetişiyor?" diye sordu ve akabinde bana bakarak ekledi "Durun botanik bilimcisi en doğru yanıtı verir."  Bu sıfat ruhumu okşadı ancak benim botanikçiliğim yalnızca yaşadığım iklimin zenginliğinden ibaret.

Ziraat mühendisi tanıdıklarım çok olmuştu. Tarım programı yaparken hep onlardan röportaj alırdım. Çekim aralarında gördüğüm her bitkinin adını sorar, familyasını öğrenirdim. Bir defasında birini öyle sıkıştırmışım ki yol kenarındaki otun adına "yolis kenarus" demişti. Bitkilerin latince isimlerini ezberlemek oldukça zor olmalı. Olsun ben halk arasındaki adlarıyla da yetinebilirim. Ormanlık bir alanda ya da bir yamaçta rastaldığım yeşilin adını bilmek beni mutlu ediyor.
Hıltan da onlardan biri. Yöreden yöreye ismi değişebiliyor. Kılır, mısır anasonu, hırhır, hoşni olarak da anılıyor. Özenle örülmüş beyaz bir dantel gibi göründüğüne bakmayın o, aslında çok vahşi bir ot. Güçlü bir antiseptik. Saplarından diş fırçası ve kürdanı yapıldığından kürdan otu ya da diş otu olarak da tanınıyor.

Not: Bu yabani güzelliğin bitki bilimindeki ismi Ammi visnaga belki ilgilenmek isteyenler olur.

20 Haz 2014

Dilekçe ÖrneğiDilekçenin gönderileceği adresler :

kirklareli (kirklareli@icisleri.gov.tr); bolge1@ormansu.gov.tr (bolge1@ormansu.gov.tr); kirklareli@ormansu.gov.tr (kirklareli@ormansu.gov.tr); bimer@basbakanlik.gov.tr (bimer@basbakanlik.gov.tr); bimer1@basbakanlik.gov.tr (bimer1@basbakanlik.gov.tr); bimer@kirklareli.gov.tr (bimer@kirklareli.gov.tr)

T.C. KIRKLARELİ VALİLİĞİ

T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI 1. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

KIRKLARELİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

20 HAZİRAN 2014

Sosyal medya Platformlarında Kırklareli - Kıyıköy ' de Oturduğu tahmin edilen Ali Şahin Meydan İsimli kişinin sahipsiz bir sokak köpeğini sebepsiz yere öldürdüğü ve bunu facebook sayfa profilinden paylaştığı görülmektedir.Aşağıda kişinin profil linki ve konuyla ilgili sayfa paylaşımı sizlerle paylaşılmaktadır.
Yönetimlerinizce ve Makamlarca konun araştırılması ve 5199 sayılı yasaya istinaden sorumlulara gereken cezanın verilmesini yüksek makamlarınızdan rica ederim.

Bu talebimize ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği cevap ve bilgi verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.

https://www.facebook.com/alisahin.meydan

T.C KİMLİK NO

AD - SOYAD

9 Haz 2014

Dağ Hatmisi

Bahçe peyzajlarında  hatmi ağaçlarına sık rastlıyorum. Kıyı kesimlerinde büyümeye elverişli olmaları, bodurlukları, hızlı ve çok çiçeklenmeleri sanıyorum tercih edilmelerini sağlıyor. Ancak dağ hatmisi, daha yüksek kesimlerde kendiliğinden bittiği ve çalı formunda olduğu için daha doğal. Bu aralar çok sık karşılaşır olduk, her görüşmemizde bana çocukluğumu hatırlatıyor. Çiçeğindeki yapışkan sıvı sayesinde burnuma, çeneme yapıştırır horoz olurdum. Bu yüzden küçüklüğümdeki ismi horoz ibiğiydi. Seneler sonra oğluma da hatmiden ibik yaptım, doğanın bende bıraktığı izleri seviyorum.
6 Haz 2014

Ata'nın Sevdiği Kitaplar

Benzer yaş grubunda çocukları olan annelerle konuşma fırsatım pek olmuyor zira arkadaş çevrem o kadar küçük ki. Sanırım bu konuda biraz kapalı ve sınırları olan biriyim. Ata için yeni şeyleri anne-çocuk sayfalarından okuyarak keşfediyorum. Bugün iki yaşında olan oğlumun kitaplığından birkaç kitap paylaşmak istedim, benim gibi anneliği yelkeninin rüzgarıyla götürmeye çalışanlara belki ilham olur.

Kahraman Mater:  Sürekli tekerlekleri inceleyen bir çocuk için harika bir kitap. Hikayeyi ben okuyorum ve ondan ses düğmelerine basmasını istiyorum. 18 ay ve üzerine hitap ediyor. Kütüphanesinde temizce saklamayı başarabilirseniz, büyüdükçe kitaptan farklı tatlar alacağına eminim. Satış fiyatı 25 lira civarı.Disney Uçaklar Yarış Başlasın: 14 sayfa ve 13 ses düğmesine sahip bir kitap. Öyküyü seslerle daha dikkat çeker hale getirebiliyorsunuz. Boyut itibariyle de çocuklara albenili geliyor. Ata en çok ortadaki dümen ile ilgileniyor. Birkaç sene sonra bu kitaba başka bir gözle bakıp, yeni bir kitap edinmiş gibi hissedecek. Fiyatı yaklaşık 50 lira.


İlk Sözcük Kitabım:  İşte en sevdiğimiz kitap. Bir kere kitabın baskısı çok kaliteli. Minik ellerin rahatça açabileceği kulaklı sayfalar mevcut. Sahil, park, çiftlik, ev, yaban hayatı gibi temalarla eğlenceli sorular sorabilirsiniz. Atoş'un en sevdiği tema taşıtlar. Beraber arabaların ya da hayvanların taklitlerini yapıyoruz ama çoğunlukla benim işaret parmağımla gösteriyor. Sanırım oyunlara dahil olmamı istiyor. Aynı ismi taşıyan çok sayıda kitap var, ayırt etmek için yayın evini mutlaka not alın. Net Yayınları. Satış fiyatı 20 lira civarı.