31 Ara 2014

Mutlu Yıllar

Yularından sıyrılıp, sonsuzluğa koşsun atlar ve haki renk yeniden güven versin bize. Aydınlık, umut dolu, sağlıklı yıllara...

29 Ara 2014

Yılbaşı Ağacı ve Çam Kozalakları

Küçük aşkımla, sahilden topladığımız tahta parçalarıyla bir çam ağacı tasarladık. Akrilik boya ile yılbaşı renklerinden motifler çizdik. Ormandan topladığımız kozalakları ise beyaz boyaya daldırıp, ağaç süsü yaptık. Çok fazla zamanım olmadığından bizimkiler üstünkörü oldu. Denemek isteyenlere ufak bir tüyo; kozalakların boya görmeyen dip kısımlarını sprey boya ile beyaza boyayabilirsiniz. Böylece kabuk görünümünü  daha iyi korumuş olacaksınız.


25 Ara 2014

Patikadaki Nergisler

Ormana doğru uzanan patika yolda rastladım bu güzelliklere. Toplamaya kıyamadım. Bıraktım kendi hallerine. Oysa birkaç dal bile değiştirirdi ortamın bütün havasını. Kokusundaki keskinlikten olsa gerek mezar üstlerinde genellikle nergis tercih ediliyor buralarda, zaten bu çiçeğin ölüm ile ilgili  mitolojik bir hikayesi de var.

Özetle Narkisos adındaki bir delikanlı su içmek için nehir kenarına gelir. Suya eğildiğinde sudan yansıyan kendi yüzünün güzelliğini fark eder ve aşık olur.  Nehrin başından kalkamaz ve günden güne erimeye başlar. Öldükten sonra da vücudu nergis çiçeğine dönüşür. İşte nergis bu yüzden hep aşağıya doğru açar.
22 Ara 2014

Yaban Mersini

Akdeniz'de, Murt Çukuru adında bir köy vardı, benim köyüm olan Kelebek'in komşusu. Annemlerle hafta sonları oradaki köy öğretmenlerini ziyarete giderdik. Adından da anlaşıldığı gibi murt çalılarıyla bezeliydi köy. Altı yaşında yoktum belki de anneme murtu gösterip, "Yeniyor mu?" diye sormuştum.  Eskişehirli annem "Yaban mersini o, yiyebilirsin" dedi bana. Murt Çukurlu köylüler şaşırarak "Hoca Hanım niy dediniz, biz murt deriz mersine." dediler. Öbek öbek çalılara koşup bol bol yedim. Sonra ben de yaban mersinine hep murt dedim. 


19 Ara 2014

Marul Hasadı

Bir marulu yıkarken bünyede uyanan o dayanılmaz yeme isteği var ya, tarladan toplarken bu istek neredeyse on katına çıkıyor. Toprağına aldırış etmeden, minik göbeğe ulaşıp ağzıma atasım geldi de yapmadım. Topladıkça mis gibi koktu, suya benziyordu her biri ve bir tavşanın rüyası gibiydi her şey.

17 Ara 2014

Kendime Ayırdığım Zaman

Şulem Cafe beni sobelemiş çok teşekkür ediyorum. Aklıma ortaokulda doldurduğumuz anketler geldi. Sınıf arkadaşlarımın anket ve hatıra defterleri elden ele gezerdi. Eski anıları canlandırmak hoşuma gider doğrusu deyip soruları yanıtlıyorum.


Yalnızken neler izler veya okursun?
Yalnız olduğum zamanlar çok az olduğundan izlemekten çok okumaya yöneliyorum. Klasik belki ama kitap. Araştırma-tarih ve siyasi kitapları takip etmeye çalışırım.

Kendine ayırdığın zamanlarda ne giyersin?
Pijama ya da tayt, ayakta da pofuduklar.

Me-time güzellik ürünlerin nelerdir?
Siyah göz kalemi. Bazen gece yatmadan evvel sürüp, sabah o eski efekti göz çevremde görmek hoşuma gidiyor.

Aktüel en sevdiğin oje hangisi?
Kırık beyaz

Kendine ayırdığın vakitte ne yer, ne içersin?
Kahve ya da kola. Yanında da atıştırmalıklar.

Aktüel en sevdiğin mum hangisidir?
Mum sevmiyorum.

Yalnızken dışarıda vakit geçirir misin?
Sahil ya da ormanlık alanlarda dolaşmayı, gördüklerimi fotoğraflamayı severim. Çarşı pazar yerine ev her zaman ilk tercihimdir.

Tek başına sinemaya film izlemeye gider misin?
Hayır

En sevdiğin online shop?
Alışverişlerimin tamamına yakınını internetten yaparım. Her kulvarda farklı sitem vardır. İkea, Cumhuriyet Kitap, Butikbebe, Perabulvarı gibi.

Eklemek istediğin bir şey var mı? Kendine ayırdığın vakitte daha ne yaparsın?
Kendime çok fazla zaman ayıramıyorum. Yalnız kaldığım ilk anda blog yazıyorum veya okuyorum.
Şunu ekleyeyim; Sorulara İngilizce kelimeler serpiştirilmesinden haz duymadım. Hepsinin Türkçe karşılığı var elbette ancak yine de aslı ile oynamadım.

Ben de Handan'ı sobeliyorum.

15 Ara 2014

Noel Pazarı

Beş senedir Alanya'da noel pazarı kuruluyor. Konserler, sergiler bildiğin bol cümbüşlü bir panayır. Burada her ulustan insan yaşıyor, kültürlerin bu tip etkinliklerde bir araya gelmesi beraberinde güzel bir kaynaşmayı getiriyor. Örneğin bir Kore Gazisini, Uzak Doğulu bir çifti ile konuşurken görüntüledim. Bu çok hoşuma gitti.


9 Ara 2014

Yol Boyu Begonviller

Alanya'da en lüks otelden, en mütevazı eve kadar her yerde görebileceğiniz bir çiçek begonvil. Bahçelerden balkonlara kadar uzanan pembeler, beyazlar, morlar, kırmızılar her mevsim koruyor güzelliklerini. Fotoğraflar benim semtimden, çok daha güzelleri mevcut aslında bir gün sırf fotoğraflamak için şöyle bir turlayacağım ilçeyi.