22 Nis 2015

Gelincik ve Öncesi

Şu sıralar en sık rastladığım çiçek, gelincik. Öyle nazlı görünüyorlar ki en ufak bir esintide döküveriyorlar taç yapraklarını. Fotoğraflarını çektikten sonra, nazlı olmalarına dair bir hikaye var mıdır diye araştırdım. Mitolojik öyküsünü rengi üzerine aldığını öğrendim.

Efsaneye göre Adonis bir tanrı kadar güzel doğmuştur ve büyüdükçe de güzelleşmektedir. Onu ilk gördüğü andan itibaren aşık olan Afrodit, Adonis’e ormanda nerelerde gezinmesi gerektiğini,hangi hayvanlardan uzak durması gerektiğini anlatır ve evine doğru gider.

Bir süre sonra köpekler bir yaban domuzunu korkutup çıkartırlar mağarasından.Ormandan kaçarken kargısıyla vurur Adonis yaban domuzunu. Fakat yaban domuzu daha çeviktir ve Adonis’e saldırıp onu tek bir hamlede öldürür.

Henüz evine ulaşmamış olan Afrodit bu acıyı hisseder ve hemen geri döner.Adonis’in cansız bedenini görünce kahrolur ve der ki ‘Bütün varlığınla yaşayacaksın Adonis, yitmedin üzüntümün bir anıtı olarak kalacaksın, ölümün,çektiğim acıyla her yıl yinelenen törenlerde, dipdiri kılacak seni gönlümüzde,çiçeklere dönüşecek kanın." Adonis’den damlayan kanlar toprağa değdiği vakit kızıl çiçekler biter orada. Gelincik diye bilinir bu çiçekler ve Adonis gibi kısa yaşarlar.

7 yorum:

 1. Merhaba, gelincik çiçeğini bende çok severim..
  Çocukluğumuzda kırlardan toplayıp, şişelere suyla doldurup şurup yapardık.
  Bu günün meyve suları, bizim o günlerde gelincikleri toplayıp; severek içtiğimiz meyve sularıydı.
  Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 2. Gelinciklerin fotoğrafını çekmeyi ben de çok severim. Biz küçükken onları kopartıp ters çevirerek kırmızı elbiseli kız yapardık :)

  YanıtlaSil
 3. Rengi ile cok sevdigim bir cicektir :) Hikayesini de hic duymamistim, cok dramatik ama bir o kadar da sevgi ne guclu dedirten guzel bir hikaye...

  YanıtlaSil
 4. fotoğrafların tablo gibi yine yine yine.

  YanıtlaSil
 5. Bende çok severim gelincikleri..Çocukluğumun damat ve gelini :) Sevgiler..

  YanıtlaSil
 6. Gelincikleri çok severim. Öyküsünü ilk kez duydum. Fotoğraflara bayıldım sevgiler...

  YanıtlaSil