11 Eki 2015

Kanıksamak

Alışmaktan korkmalı insan. Kaygıyı ve umudu yitirmekten, kabullenmekten korkmalı. Birey değil de kişi olmaktan korkmalı zira kişiler özgün düşünemez, sorgulayamaz, başkalarının fikirlerini temelsizce benimseyip yönlendirilmeye açık olurlar. Onlar; başkasının acısına yabancıdır, 'olur öyleci'dir. Kolay unutup, yüzleşmekten korkarlar.

Ankara'daki terör saldırısını sorgulamadan, unutacak olanlar bundan sonraki saldırıların da sorumluluğuna ortak olacaktır.

Patlamanın ortasında kalan bir tezgahtan yerlere saçılmış simitler... Ankara simidinin o keskin, kavruk kokusu yerini, kan kokusuna bırakmış.

Kan bulaşmış kaldırımlara basarak iktidarda kalmaya yemin etmiş koltuk sevdalı siyasetçiler, iç güvenliği sağlayamadıklarını dudak ucu gülümsemesi ile inkar etmekte. Bütün bunları toplum olarak kanıksadıkça yeni faili meçhul kitlesel cinayetler demokratik(!) yaşamın bir parçası olarak beklenmekte.

Hâl böyleyken kabullenmek, her şeyi bırakıp ülkeden çekip gitmeyi istemek şüphesiz en kolayıdır. Zor olan kalıp mücadele etmektir. Sokma akıllarla değil, sorgulayarak inandığın ne varsa onun için uğraş vermektir.

Bu bağlamda gerçek bir barış adamı olan Mustafa Kemal Atatürk'ün sözlerine yürekten katılıyorum;

"Şu veya bu sebepler için, ulusu harbe sürüklemek taraftarı değilim.“Öldüreceğiz” diyenlere karşı “Ölmeyeceğiz” demeliyiz."

3 yorum:

 1. Aslında bu hale geleceğimiz belliydi sevgili yazdan kalan. Yani davul çala çala bu günlere geleceksiniz diyorlardı. Suriye'ye bir gün içinde düşman olup da ne kadar EL Kaide artığı cihatçı terörist varsa, Suudi Arabistan'dan, Katar'dan paralarla, Hatay'a getirdi adam. Orada sahra hastanesi (çadır hastane) vs. her şey hazırlandı, cia, m16 ajanları ve maalesef akp emrine girmiş TSK bunları eğitti - donattı. Gazetelerde yazıldı kimse bir şey dedi mi? Sonra Reyhanlı'da ilk bomba patlatıldı. 52 ölü ! Ne oldu seçim yapıldı Reyhanlı'da akp kazandı!!!! Valla bir toplum nasıl yönetiliyorsa müstahak denir çok doğru. Nikaragua, Meksika gibi bir ülkeyiz. Çoğu insanın algıları bozulmuş, HDP yi barış güvercini sanıyorlar, o kadar umutsuzlar ki, denize düşen yılana sarılır misaliler, adam benim çizgi dizideki gibi oysa, takım elbisesini çıkart kuyruk değil ama PKK giysisi çıkacak karşına, hiç düşünmüyorlar, hiç sormuyorlar HDP vekili Pervin Buldan gibi tüm ailesi (eski kocası, kaynı, kaynının tüm çocukları, yeğenleri, kuzenleri) eroin ticaretine batmış birine Demirtaş gık diyebiliyor mu? Dünyada bir tek Nikaragua'da vaktiyle görülmüştü bu olay. Uyuşturucu baronu Escobar da meclise girmişti. Rahat rahat suç işliyordu, yargıçları öldürtüyor, polisleri öldürtüyordu. Ülke batmış batıran da belli. AKP başka kimse değil. Ama onlara oy verenler de enaz AKP kadar suçlu.

  YanıtlaSil
 2. Bu millet kan uykusundan uyanıp hesap sormadıkça daha çok terör eylemleri olacak.Şu acı olayın yarısı başka bir ülkede olsaydı hükümet, topyekun istifasını sunardı.Hala rahat rahat koltuklarda oturuyorlarsa milletimizin tepki göstermemesindendir.Fırsatı olanlar çareyi yurtdışına gitmekte buluyor. Bu ülkeyi kime bırakıyorsunuz? Silkelenin artık biraz sahip çıkın ülkenize. Önce seçimlere katılacaksınız 1 kasımda hangi muhalefet partisinden olursanız olun gidip oyunuzu kullanacaksınız bir oydan ne olur demeyeceksiniz. Vatandaşlık görevini bile yapmayanlar var. Sonra sivil toplum kuruluşlarına destek olacaksınız, yanınızdaki adamı uyandıracaksınız. Çocuklarınızı yetmezse sülaledeki çocukları bilinçlendireceksiniz.En önemlisi susmayacaksınız korkmayacaksınız.
  Ankara'nın göbeğinde istihbarat alamıyorsa bu MİT ne işe yarar? Suruç ne oldu ISID sempazitanı bir çocuk yaptı dediler ne arkası ne önü araştırıldı. Kimdi, nereden ne temin etti kimlerle masaya oturdu. Bu kadar basit mi?? Balık hafızalı milletimiz de otursun sabah dizi akşam eğlence izlesin. Yazık yazık. Halk koyun olursa başındaki çoban kafasına göre sürüyü istediği yere sürer.Terörün her türlüsünü yapana da destekleyene de bin kez lanetler olsun...

  YanıtlaSil
 3. Olan biteni siyasiler, rantçılar,saplantılılar gözüyle değil de insan gözüyle görmek, anlatmak nasıl olurdu acaba diye düşündüm dün...
  Seni okumalıymış meğer

  YanıtlaSil