22 Oca 2015

Kış Güneşinde Sardunya

Bu başlığı atınca aklıma Tarkan'ın Kış güneşi şarkısı geldi. Açtım dinledim birkaç defa. Bazı şarkılar da sardunyalar gibi her mevsim yeniliyor kendini.20 Oca 2015

Yenidünya Çiçekleri

Kokusundan parfüm yapılası, hoş kokulu iddiasız çiçek...
Geçtiğim yollar şimdi yenidünya ağaçlarının çiçekleri ile bezeli. Yaz sıcağı başlamadan meyvelerini yiyeceğiz. Ancak şimdi kışın çok fazla seçeneği olmayan arıları büyülü kokusuyla kendisine çağırıyor yenidünya.
16 Oca 2015

İlk Maç

Minik kanaryam ilk maçına gitti. Fenerbahçe, Alanyaspor ile bir hazırlık maçı yapmak için buradaydı. Hazırlık olmasına rağmen ilgi çok yoğundu. Özlem büyük sonuçta. Skor da tam dostluk maçına yakışır biçimdeydi 2-2

Ata, gürültüden rahatsız olur mu diye düşündüm ama olan biteni büyük şaşkınlıkla izledi. Bir ara davulcuların aşırı sesinden kucağıma sığınıp "Korkak korkak" dedi. Aslında "Anne korkuyorum." diyor ama daha panik anlarında kısaltıp, "korkak" deyiveriyor şirinlik abidesi.
Sonradan alışıp, elindeki banyo oyuncağıyla tempo bile tuttu. Onu ne ara getirdiyse.
67. dakikada "Şunum nerede, bunum neredeler" başladı. Her şeyin cevabı "Evde" olunca. Maç bitmeden eve dönmek de kaçınılmaz oldu.
13 Oca 2015

Kıyıdan Duvara

Sahilden topladığım irili ufaklı odun parçalarıyla kalp şeklinde bir pano yaptım. Önce istediğim şekilde bir kontrplak kestim, üzerine parçaları kafama göre yerleştirdim. Kontrplak yerine sert karton da kullanılabilir zannımca. Arkasına çerçeve askılarından birini monte edip duvara astım. Ahşap koruyucu vernik sıkıp, parçaların daha parlak ve daha uzun ömürlü olmasını sağlamaya çalışacağım.

9 Oca 2015

Ellerinle Bana Baharlar Getir

Syreda 'da Atoşum annesine papiş topladı. Civarda o kadar çok kış papatyası vardı ki bir demet toplamakla arıların işine engel olmayız diye düşündüm ve memleket kar altındayken miniğimin ellerinden baharı almak benzersizdi bir duyguydu.
7 Oca 2015

Syedra

M.Ö 7. yüzyıl ve M.S 13. yüzyıl arasında Romalıların ev sahipliği yaptıkları Syedra Antik Kenti Alanya'da Seki Köyü'nde bulunuyor. Merkezden yalnızca yirmi dakika uzaklıkta. İçerisinde hamam, tiyatro, kilise, akropol, zeytin ezme işlikleri ve evler var. Konum itibariyle bir savunma kenti.
Manzarası muhteşem. Boylu boyunca uzanan muz bahçeleri ve güzelim Akdeniz...5 Oca 2015

Ocak'ta...

Karlı manzara yayınları çoğaldıkça "Ah miniğimle kartopu oynasaydım." der oldum ben de. Ne yapalım çok özlersek, teyze ziyareti ile başkente bir kardan adam da biz yaparız. Bizim manzaramız da bu efendim. Yerleşik yabancılar denize giriyorlar. Ocakta dahi olsa güneş enerjisiyle ısınan su ile duş alabiliyoruz, enerjiden tasarruf. Buralarda doğal gaz kullanımı yok, klima yahut elektrikli ısıtıcı ile ısınılıyor. Bu da Güney'de kışı geçirmeye çok rahat yetiyor.

2 Oca 2015

Şapkalı Mantar

Yağmurdan sonraki kısa yürüyüşte, bu minik şapkalıları gördüm. Böyle şirin göründüklerine bakmayın, aslında oldukça zehirli bir mantar türü. Cortinarius familyasından geliyor. Zaten doğadaki tehlikeli şeyler genelde şirin, parlak renkli ve oldukça dikkat çekici olurlar. Bu mantarlar da sütlü kahve, büyüdükçe etekleri tıpkı birer fırfır gibi beyazlaşacak, daha da albenili olacak.

Aslında mantarlar konusunda çok fazla bilgi sahibi değilim. Zor bir uzmanlık alanı zira yalnızca Türkiye'de on iki bin çeşit mantar var. Dünyada ise bu rakam bir milyona yakın.