28 May 2015

Sarı Papatya Tarlası

Bir yorgan gibi yayılmış, papatyalar kuru toprağa. Benzer gibi görünse de her biri başka sarı ve her birinin şarkısı ayrı. 


25 May 2015

Kanaviçe Yatak Örtüsü

1974 yılında annemin teyzesinin işlediği kanaviçe yatak örtüsü. Annem, bu hediyeyi aldığında Öğretmen Okulu son sınıftaymış. 

Örtünün bir kaç yerinde sökülmeler var. 41 seneyi devirmiş normaldir. Hatta yastık kılıfları da vardı ama onlar kaybolmuş. Annemin, bir sandığı yoktu bunları iyi muhafaza edemedi. Giysilerin arasında bekledi yıllarca. Geçen gün bana hediye etti "Sen saklarsın artık anıları." dedi. Çok sevindim, aldım eve getirdim. Sökükleri onarmaya çalışacağım. 

Fotoğraflamak için yatağa serdim, yatak normalde köşede duruyor, ışık gelmemesi adına. Karartma perde bile kullansam malum burası çok güneş alıyor ve sabahları güneşe uyanmak hoşuma gitmiyor. Örtüyü fotoğraflamak için yatağı daha aydınlık bir yere çektim. Belki örnek çıkarmak isteyen olur. Odada hareketlenme gören, Tatliş fırsattan istifade hemen yatağa zıplayıp, kudurmaya başladı. Hal böyle olunca antika kanaviçenin mankenliğini yapmak da ona düştü.

11 May 2015

Patika Yolundaki Bahçe

Biraz engebe, biraz yokuş, birkaç dönemeç, sonra yeniden tırmanış. Köylülerin, bahçelerine ulaşmak için açtıkları bu toprak yollar asfalta bağlanmıyor.

İki mevsim sonra kuruyan ve sonra yeniden biten otların arasından yürürken meyvelerden ayak üstü atıştırıyor, öğünlük sebze topluyorum.

Ufak sulama kanalları ya da göletlerde göbeklerini devirerek yüzen kurbağalar, kulağınızın dibinden birer imha timi gibi geçen arılar, kayalar arasında gezen telaşlı kertenkeleler...  Patikalarda yürümeyi seviyorum.