7 Oca 2016

Karabaş'ın Değişimi

Belediye barınakları zaman zaman iyi huylu köpekleri birer ikişer şehrin muhtelif bölgelerine bırakır. Burada amaç barınak nüfusunu azaltmak ve insan canlısı köpekleri şehrin bir parçası haline getirmektir. Karabaş da bunlardan biri. Bu yaz, bizim sokağa bırakılmış. Diğer köpekler arasında korkak, savunmasız duruyordu. Acı deneyimler yaşamış, zayıf ve bakımsızdı. Ona ilk rastladığımızda denizden dönüyorduk. Markete uğramıştık ama yiyecek çok fazla bir şey yoktu poşette.  Önüne bir parça ekmek koyduğumuzda deli gibi yemişti.

Genelde bir sokak köpeği görünce insanlar, onu horlar, kovar. Birkaç defa taşlanan köpek o sokakta barınamaz. Bu merhametsiz iki ayaklıların her yere rahatça hükmetme arzusundan kaynaklıdır. Ancak bu semtte bilinenin aksi oldu. Karabaş benimsendi. Yemek verildi, başı okşandı. O şimdi çok rahat, mutlu. Karnı tok, sağlıklı görünüyor.

Beş ay evvel ve şimdi arasındaki en önemli fark şüphesiz kilo ancak kuyruk iki bacak arasından çıkmış. Artık korkutmuyor onu bu sokak. Güvenle koştuğu insanlar var.


13 yorum:

 1. Ah canım yaaa kıyamam:(((( inşallah birisi alır, evine, bahçesine koyar, ne olur kimse kedilere, köpeklere eziyet etmesin, Allah karşılarına kötü insanlar çıkartmasın o da yeter...keşke tüm hayvan severler çok zengin olsa, muazzam çiftlikleri olsa...:))sokakta hayvan kalmazdı..
  sevgiler

  YanıtlaSil
 2. Okuyunca çok mutlu oldum yazdıklarınızı, Karabaş çok tatlı bir köpek :)

  YanıtlaSil
 3. nasıl zayıfmış kıyamam yaaa :( ama çok güzel toparlanmış sizin mahalleye kocaman alkış keşke herkes böyle duyarlı olsa

  YanıtlaSil
 4. Ne mutlu Karabaşa..Şanslıymış ki duyarlı bir mahalleye düşmüş..

  YanıtlaSil
 5. Hayvanlar yapılan iyiliği kolay kolay unutmuyorlar. Mersin'de ilçe belediyeleri çok güzel çalışıyor.Hava da uygun.Ankara'da merkez mahallelerde insanları ısıran , saldıran köpeklerden söz ediliyor. Nasıl davranırsanız öyle geri-bildirim alıyorsunuz.
  Sevgiyle...

  YanıtlaSil
 6. Yaa Atacık biber veriyor canını severim senin ♥ ♥

  YanıtlaSil
 7. Bizim burada köpek sürüsü var :) Atlaya zıplaya hep aramızdalar :)

  YanıtlaSil
 8. Onların da dünyada en az insanlar kadar yaşama hakları olduğunu, misal doğum yapıp anne olduklarını, bebeklerini emzirdiklerini, barınmak ve karınlarını doyurmak zorunda olduklarını pek az insan aklına getiriyor ne yazık.

  YanıtlaSil
 9. sokağa ve sakinlerine alışması ne güzel :)

  YanıtlaSil
 10. Karabaş'ın mahallece benimsenip sevilmesine çok sevindim. Belki gerçek bir hayvansever aile evlat edinirse çok daha mutlu bir köpek olur. Ne de olsa sokaklar çok güvenli değil. İyi ki sizin gibi insanlar var.♥

  YanıtlaSil
 11. Genel olarak çekilen öncesi ve sonrası fotoğraflarını seviyorum... Belediye barınaklarının bu politikasından haberim yoktu. Yerinde bulduğum bir uygulama. Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil