12 Şub 2016

Yafa Portakal

Narenciye yönünden zengin bir bölgede yaşamanın avantajı olarak Ata ek gıdaya başladığından bu yana, yaz-kış her sabah portakal suyu içti. Artık kendi portakalını, kendisi topluyor. 
Bu sene, diğer senelerde olduğu gibi portakal para etmedi ve ağaçta kaldı. İktidarın tarım politikası zaten çiftçiyi tokatlıyordu, bir sille de Rusya'dan geldi. Özellikle sıkmalık olarak bilinen yafa cinsi portakaldan elde edilen gelir, hasat masrafını bile karşılamadığından meyveler dalında kaldı. Öylesine olgunlaşmışlar ki bir tane koparıyorsun, beş tane dökülüyor. Bahçeler bakımsız, ağaçlarda budama dahi yapılmamış, sarmaşıklar gibi iç içe geçmişler.  18 yorum:

 1. Bayıldım portakal ağaçlarına, hayatımda ağaçtan sadece dut, çağla yedim. Portakal, elma vs. ağaçtan yeme keyfini bilmiyorum:( Ata ne keyifli gözüküyor :)) hem Ata'ya, hem ağaçlara portakallara maşallah gelsin, nazar değmesin..Rusya'nın değil arkadaşım o sille, Tayyip'in sillesi, Tayyip Suriye politikası yüzünden Ruslar tabii intikam alacak...:(
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle. Ruslar, artık narenciyeyi Suriye'den alıyor. Tuhaf olansa bu işten en çok canı yanan kırsaldaki çiftçiler, iktidarı koşulsuz desteklemeye devam ediyor.

   Sil
  2. Yazdıklarınız türkiye için çok kötü şeyler ama bu resimler muhteşem. Bütün olumsuzlukları sildi bunları görmek çok iyi geldi orada olmak isterdim ya.

   Sil
 2. Yazdıklarınla son yılların kısaca özetini çıkarmışsın.
  Biz de bir iki gün önce bu çiftçilerin kazanç olayını konuştuk keşke verdiğimiz paranın hiç olmazsa yarısı çiftçinin cebine girse de mahsulünü anla ekip biçse. Ekonomi de mutlaka yol göstericileri olmalı tek bir kapıya göbek bağı gibi balanmak da saçma devletin illa ki çiftçi için bir B planı olmalı.
  Ticaret sittin senedir öncelikle komşularımızla yapılırken bugün komşumuz bile yok.
  Ağaçların haline üzüldüm.

  YanıtlaSil
 3. Ahh birde bu portakal ağaçlarının çiçek döneminde bir kokuları olurki :))) Beni benden alır :)

  YanıtlaSil
 4. Kokusu burnuma geldi mis gibi!

  YanıtlaSil
 5. Yazık çiftçinin emeğine..:( Nasıl da güzel görünüyor portakallar... Bir bir dökülüp yeni açacak portakal çiçeklerine zemin hazırlayacaklar..

  YanıtlaSil
 6. Canim memleketimin enfes meyveleri nasil ziyan oluyor, birseylerin kiymetini ne zaman bilicez acaba!!

  YanıtlaSil
 7. Hiç portakal ağacı görmedim henüz. Malum Batı Karadeniz de yetişmiyor :)
  Şanslı çocuk Ata :))

  YanıtlaSil
 8. Burada da durum aynı.. Yalnız dikkatimi çeken bir şey var; ''evet para etmedi, zarar ettiniz ama hiç olmazsa o güzel meyvelerden kendiniz olabildiğince yararlanın, ne bileyim çocuklarınıza portakal tüketme alışkanlığı verin, suyunu için, reçelini yapın'' diyorum komşulara. Oralı bile olmuyorlar, ağaçların dibinde kilolarca portakal çürüyüp gidiyor.

  YanıtlaSil
 9. Yalova'da da elmalar kalırdı bazen ağaçlarda, ne çok üzülürdüm.

  Portakal ağaçları her zaman çok güzel. Çiçek zamanı gelmek istiyorum bir portakal bahçesine :)

  YanıtlaSil
 10. İçim acıdı yetiştirip emek verenlerin içi kanıyordur ne umutla yetiştirdiler neyle karşılaşıyorlar söylenecek çok şey var ama.......
  Bir küçük ağacım var çocuk gibi bakıyorum bir portakal ziyan olsa üzülüyoruz ki bunuda zevk için yetiştiriyoruz ya kazanç kapısı bu işse sonu hüsran:(
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 11. Yazık günah şu görüntülere.
  Devlet bilmiyor mu şimdi Rusya'dan tokat geldiğini? Üreticinin hali nedir diyen yok mu?
  Oysa daha en başında akıllarına düşmeli, acilen çözümler üretilmeliydi.
  Yazıklar olsun...

  YanıtlaSil
 12. 6.resimde gökyüzü görülmüyor ağaçlar ne kadar çok dolaşmış. Biz burada tek portakal ağacı bile göremiyoruz çok şanslısınız ama keşke böyle olmasaydı çöpe gitmesi çok üzücü :(

  YanıtlaSil
 13. Fotoğraflarınıza bayıldım :) Böyle bir israfın olması gerçekten üzüntü veriyor :(

  YanıtlaSil

 14. Ne kadar doğru yazmışsın. Bücürükveben'e verdiğin cevap da. .En kötüsü de bu Burcucum... Buralarda da durum aynı :( Kendi düşen ağlamaz diyecem ama..Dilim de varmıyo...Çok üzülüyorum emeklerin çöpe gitmesini..Biran önce bir çare bulunur inşallah diyeceğim...Fotoğraflar yine çok güzel..Ata'yla dolanmış kadar oldu..Sevgiler..

  YanıtlaSil
 15. her biri dallardan güneş gibi sarkan meyveler ne emek var onlarda emeğin karşılığı maalesef yeterince yok oldu bu durum egenin kirazında üzümünde anadolunun buğdayında hep aynı durum çiftçi yok olacak böyle giderse umarım çaresi bulunur resim olarak harika bir resim olmuş minik ata ile herşey gönlünce olsun

  YanıtlaSil
 16. içim acıdı yazdıklarına, ziyanlığa...
  Amma velakin o son karedeki ışık şiir gibi :)

  YanıtlaSil