18 Eki 2016

Babamın Bahçesi

Babam, Elbistan'ın bir köyünde doğmuş. Liseye kadar köyde çobanlık yapmış. Sonrasında yatılı okullar ver elini öğretmenlik. Siyasi sebeplerden uzun süre kente ataması yapılmadı; annem ile beraber hep dağ köylerinde öğretmenlik ve okul müdürlüğü yaptı. Her gittiğimiz köyde okulun arka bahçesi çiftliğimiz olurdu. Arakadan, kavuna kadar hemen her şeyi yetiştirirdik. Şehir tayinlerinden sonra bağa-bahçeye hasret kaldık. Apartman balkonlarında maydanoz, tere yetiştirirdi babam. Elinde tornavida saksı diplerini kazırdı. Toprağa hasret geçti yıllar.

Üç kardeş, nicedir aklımızda olan tarla fikrini eyleme döktük; babama bir sürpriz yapıp ormanın döşünde, dere kenarı bir bahçe aldık. Dün babamı bahçeye götürüp: "İşte baba burası senin. Gönlünce ek, biç; emek ver, hasat al."
Bir süre bir şey söyleyemedi, ağladı sadece. Dayanamadı çömeldi, toprağından bir avuç aldı; güzel sözlerle sarıldı bize. Babamın yapmak istediği şeyi yapıp, heyecanla bayır aşağı koştum: "Bak baba buraya salkım söğüt ekeriz, köydeki gibi altına bir sedir ya da çardak. Kıyılara kasımpatılar, öbek öbek marullar.."

Bahçenin çok işi var. Taşlar toplanacak, boylu boyunca çapa yapılacak, kenarlara çit çekilecek. Önceki sahibi bir sene boyunca su vermemiş. Ağaçların büyük bir kısmı kurumuş, kalanlar için az da olsa umut var. Ertesi günü bekleyemedik. Hemen su oluklarını açtık. Hazırlıksız olduğumuzdan epey bir çamura battık ama yaz kuraklığını yiyen ağaçların o içe kıvrık yapraklarının açıldığını görmeye değdi doğrusu. Bir sonraki sefere, lastik ayakkabılarla geleceğim. Boyuma göre, biraz zor ama, belki köylü pazarından bir de şalvar bulurum. Ailenin en deneyimlileri olarak babam ve ben ırgatlığı üstlendik, diğerleri de gurme olarak destek verecekler bahçe işine.

28 yorum:

 1. Ne güzel bir sürpriz olmuş,bayıldım.

  YanıtlaSil
 2. Gözlerim doldu. Ne kadar hoş bir hikaye. Dilerim bu bahçedeki ağaçların gölgesinde dinlenir, bol bol sebzesini meyvesini yersiniz. Ve tabii ki bizimle paylaşırsınız! :) Sevgiler.

  YanıtlaSil
 3. Ne güzel yapmışsınız. Nasıl da gururlanmıştır baban çocuklarıyla. Bol hasatlı,keyifli zaman geçirirsiniz umarım. Sevgiler...

  YanıtlaSil
 4. Burcu'm okurken babanın bir şey söylemeyip ağladığına gelince çok sevindim, çok duygulandım, ne kadar güzel bir hediye vermişsiniz babacığına, güle güle çapalasın, eksin, biçsin, sadece o değil siz diğer kardeşler de. Bu arada lastik ayakkabı yerine hani sarı çizmeler olur ya ondan al istersen baktım da bayağı bir zor işin:))Hayırlı, uğurlu olsun canım inşallah çok güzel şeyler yetiştirirsiniz, maşallah da diyeyim nazar değmesin. :)

  YanıtlaSil
 5. Babanıza bahçeyi gönderdiğiniz kısmı okurken gözlerim doldu. Ne kadar güzel bir şey yapmışsınız... Ne mutlu ki sizin gibi evlatları var.
  Kısa süre önce İstanbul'un en beter grisinden Hollanda'nın yeşiline taşındım. Eksisi artısı çok ama, ufak bir bahçemiz var burada ve toprağa dokunmayı ne uzun zaman olmuş, burada anladım. Her gün ektiklerimden filizlenen var mı diye didik didik bakıyorum toprağa, arakalar çıkmaya başlıyor. :) Dünyanın en güzel, en hakiki işlerinden biri bu. Doğanın hiçbir şey istemeden, biraz su - biraz yağmur ile insana verdiği. Ne mutlu sizlere tekrar, cennet bahçesi gibi olacağına eminim oraların.

  YanıtlaSil
 6. Çok hoş bir sürpriz olmuş :)

  YanıtlaSil
 7. Aşık Veysel'in sadık yari hemen kucak açar yüzüne gülene hem de en içten sevgiyle

  YanıtlaSil
 8. Babayı mutlu etmek her şeye değer, hediye de öyle güzel. Toprak hem çoğalacak hem paylaştıracak her aşamasında muhabbeti arttıracak. Belki küçük bir bağ evi, bir göz oda önünde çardak.. Hayal etmesi bile hoş bir evlat anasına babasına hayalini hediye edince ne kadar mutlu olur..

  YanıtlaSil
 9. Ne güzel bir şey yaptığınız. Babamın orta öğrenimi, ziraat lisesi. Zaten köy çocuğuydu ilkokuldan sonra çıkmış olsa da. Nasıl dikilir bir fide, yuva nasıl açılır, şerbet nedir hep ondan öğrendim. Bağ çubuğunu dikmek bir hüner mesela. Rastgele dikilmiyor :)

  YanıtlaSil
 10. Bir baba olarak yazdıklarınzı okurken çok duygulandım.
  Babanız ne güzel bir baba ki sizin gibi kıymet bilen evlatlar yetiştirmiş. Sizler ne güzel evlatlarsınız ki babanızın verdiği sevgiyi görüp karşılıksız bırakmamışsınız.
  Güzel günlerde ekip biçesiniz. Bereketli olsun. Selamlar.

  YanıtlaSil
 11. Ne kadar güzel...Bol ürünlü, mutlu zamanlar geçirmenizi diliyorum.

  YanıtlaSil
 12. Mutlu bir dündü desene.
  Şalvar ha :)

  YanıtlaSil
 13. Şahanesiniz siz ... Ne güzel bir sürpriz olmuş bu ....
  Ben bile mutlu oldum okurken kendim için yapılmışçasına ...
  Çok yaşayın sağlıkla yaşayın e mi ...
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 14. Ağlamak üzereyim canım yaaa Babacığının duyguları anlatılmaz tabii ki. Sizler de evlatlarınızdan görün bu sevinçleri inş.Muhteşem bir şey yapmışsınız bolluk bereket fışkırsın her karışından.

  YanıtlaSil
 15. Babanız için en güzel hediye. Sağlık ve mutluluk içinde içinize sinsin yaptıklarınız.

  YanıtlaSil
 16. Seni yürekten kutluyorum babandan haca gitmiş sevap aldın canım inşallah hepimizin evlatları sen gibi hayırlı olur inşallah o tarlanın kısa zamanda kendine gelip ekilenlerle şımardığı resimleri de görürüz.

  YanıtlaSil
 17. Çok tatlısınız ayrıca beni ağlattığını söylemem lazım ♥ ♥ ♥

  YanıtlaSil
 18. Ne güzel olmuş, çok iyi yapmışsınız... Benim babamın da çok güzel bir bahçesi var köyde, biliyorsun zaten sen de.
  Şimdi biz -inşallah- zamanla sizin bahçesnizin yeşillendiğine, diktiğiniz fidanların meyve verdiğine hep birlikte şahit olacağız :)
  Bereketli olsun bahçeniz..

  YanıtlaSil
 19. Ne şahane bir hediye.. Uzun zamandır ne beni ne de benden alanı ağlatabilen bir hediye rast gelmedi..

  YanıtlaSil
 20. Burcucum gözlerim dolu dolu okudum ...Bilirim toprak da büyüyüp de, şehirde yaşamayı :(( Ne güzel evlatlarsınız siz.Ne mutlu babanıza...Ürününüz bol olsun..Hadi kolay gele ...Sevgiler

  YanıtlaSil
 21. Güzel babacığının ellerinden, sizi de yüreklerinizden öptüm ♥

  YanıtlaSil
 22. Sevgili Burcu, seni ve kardeşlerini kutluyorum, ne mutlu ailene ki sizin gibi hayırlı evlatları varmış tanımazsamda onların gururuna sevincine ortak oldum diyebilirim.
  İçinde sevgi ve emek olduğunu düşündüğüm bahçenin bol verimli olmasını diliyorum
  Çok sevgiler.

  YanıtlaSil
 23. Bu ne güzel bir düşünce böyle...gözlerim doldu okurken...

  YanıtlaSil
 24. Pabucu atarsın makinaya çamuru çıkar, bence de bir dahakine lastik pabuçla gitmek en iyisi.
  Ya o kurumuş içe kıvrık yaprakların sessiz şükranı...ömre değer
  Okudum, gönlüm doldu. Ne babanı ne seni tanımam ama yaptığınızın sevgisi sevinci içime doldu.
  Beni de götür, ben de çalışayım su olukları açılmasına.

  Şahanesiniz...sevgiler

  YanıtlaSil
 25. Ne güzel bir şey yapmışsınız. Gönlünüze sağlık.

  YanıtlaSil
 26. Ağlayan erkek vicdanlı yüreği güzel erkektir. Çok hoş bir hikaye.

  YanıtlaSil
 27. babanıza verdiğiniz değer yaptığınız sürpriz çok hoş.Fotoğraflarda öyle :) umarım gönlünüzde ki gibi olur bahçeniz...

  YanıtlaSil
 28. Ahh yaa ne hayirli evlatlar. Anne baba cok iyi insanlar ve iyi yetistirmisler. Sizler de mayasi yumusak vefali olan insanlardansiniz. Mukemmel bir olay gozlerim doldu benim. Senin her postunda sana ne guzel dualarim oluyorbir bilsen canim 💕

  YanıtlaSil