22 Mar 2017

Sistemsiz ve Kanunsuz Başkanlık Sistemi


Akşam gazetesinde Amerika'daki başkanlık sistemine benzer bir sistemin ülkede uygulanacağı yönünde bir yazı yayınlanır. Bu yönde dedikodular artınca, Atatürk bazı mebuslar ile bir toplantı düzenler.

"Arkadaşlarımız içerisinde başvekillik yapacak çok kişi vardır fakat benim başvekil olmam gerekirse bu görevi alçakgönüllülükle kabul ederim. O durumda benim aynı zamanda cumhurbaşkanlığını üzerimde bulundurmamın yasal imkanı yoktur. Bu yeni durum halkımızın kafasını karıştıracaktır.
Amerikan sistemini memleketimizde uygulamayı hiç aklıma getirmedim. Sistemsiz ve kanunsuz tarzda cumhurbaşkanlığı ile başbakanlığı birleştirmeyi asla düşünmedim ve düşünecek bir adam olmadığım bütün milletçe bilinir."

 *        *           *

1930 yılı baharında Atatürk bir yurt gezisinde yol boyunca halk ile temas ediyordu. Antalya'ya vardığımızda dönüp 
bana (Hasan Rıza Soyak): "Bunalıyorum çocuk. Büyük bir acı içerisinde bunalıyorum. Görüyorsun ya her gittiğimiz yerde bitmeyen dertler ve şikayetler dinliyoruz. Her yer derin bir yoksulluk içerisinde. Uzun yıllar, bir takım bilinçsiz yöneticilerin elinde kalan bu cennet memleket işte bu acınacak duruma düşmüş. Memurlarımız henüz istenen düzeyde ve karakterde değil. Çoğu görgüsüz, yeteneksiz ve şaşkın.  Zavallı halkımız ise bir sürü batıl görüş ve inanışın etkisi altında uyuşup kalmış. Bu arada beni en çok üzen şey nedir bilir misin Hasan? Halkımızın her şeyi başta bulunanlardan bekleme alışkanlığı. İşte bu zihniyetle herkes büyük bir tembellik ve rehavet içinde. Önce kafaları bu köhne, geri, uyuşturucu düşünce ve inançlardan temizleyeceksin. Sonra yetkili ve enerjik insanlarda oluşan bir devlet mekanizması kuracaksın. Bu makinenin başında halkla birlikte çalışarak kaynaklarımızı işleteceksin. İleri medeniyetler düzeyine erişmek için bir nesilde bu işleri tamamlamak imkansızdır. "

Hasan Rıza Soyak Atatürk'ten Hatıralar s.417
Hıfzı Topuz Atatürk Sesleniyor s. 24

9 yorum:

 1. Atatürk'ün fikirlerine aradan geçen yüz yıla rağmen her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyoruz.

  YanıtlaSil
 2. Öngörüsü, vizyonu, karakteri ve bilgisi ile tam bir lider. Ona yaklaşmaya çalışıyorlar ama eline su dökemezler. Onu yok etmek için saçma bir sistemi getirmeye çalışıyorlar bu kadar acizler çünkü...

  YanıtlaSil
 3. Neden şimdi diyorum neden şimdi?
  Hitler zamanı dahil tüm zamanların en boktan virajında bazen biçare hissederk bu muhteşem insanın mirasına sahip çıkabilecekmiyiz diye tırnaklarımı kemirerek soruyorum kendime..neden şimdi geldim dünyaya!

  YanıtlaSil
 4. Erik ağacını okuyorum ve Hitleri okudukça gözümün önüne tek kişi geliyor:((
  Dürüstlükten bağıra bağıra dem vurup Dini siyasetin çamuruna bulayarak aldatana mı aldanmak için deli divane gönüllü olanlara mı söveyim bilemiyorum:(

  YanıtlaSil
 5. Bu muhteşem fikirlere sahip çıkıp çocuklarımıza aydınlık yarınları miras bırakmalıyız hiç bir olumsuzluk bizi yıldırmasın

  YanıtlaSil
 6. İşte aynı durum ve acıdayız.

  Ne kadar umut,umut desem de kızgınınım,üzgünüm...!
  mezarlıkda ıslık çalıp üstüne birde içimden gelmesede oynuyorum...

  Çok değerli bir anısını ATAMIn hatırlatmakla ne güzel etmişsin yüreğine-ellerine sağlık.
  Burcum seni Ve ATAM'ı seviyorum.Öpüyorum ikinizide,
  Torosların güzellikleri iyi ki varsınız.İçime umutsunuz siz.
  Ama ben ne yazık size umut vermekte zorlanıp cebelleşip,duruyorum bu günlerde,neyse kendime gelirim belki baharla birlikte,yok yok sakın karamsarlığa kapılmayalım Burcum Bahar yorgunluğu diyelim yinede bekleyip görelim HAYIR lısı ile hep birlikte....

  YanıtlaSil
 7. MUSTAFA KEMAL siyasetçi değil DEVLET ADAMI idi! Gerçekten ikisinin arasındaki farka bakınca Devlet Adamı MUSTAFA KEMAL ile gurur duymamak elde değil!

  YanıtlaSil
 8. Bitmeyen kinleri büyüklüğünün göstergelerinden sadece biri değil mi?
  Pabucunu yesinler!

  YanıtlaSil
 9. Atamızın bu sözlerine katılmamak imkansız..çünkü bu konudaki öngörüleri halen bile geçerliliğini koruyor..

  YanıtlaSil