24 Oca 2017

İnce Ağrı Çayı

Gözünü sevdiğim Toroslar, başında karla selamlıyor beni. Yönümü çeviriyorum güzelim Akdeniz, boylu boyunca uzanan nazlı sessizlik...

Kuru ağaçların sarmaladığı ince bir patikayı adımlıyorum. Burnumda yabanıl ot kokuları. Ardımda bir hışırtı. Ormanın fısıltısından başka bir ses bu. Patika boyunca beni izleyen bir çift göz. Yiyecek bir şeyler aranıp duran bir köpek. Gözleri uzak, tehditkâr. Sakince yanaşıyorum, çantamda yiyecek ne varsa koyuyorum kızıl çamın dibine.
Sonra bir türkü dolanıyor dilime, Livaneli'den; Kuşların vurulduğu zaman. Yamaçta İnce Ağrı Çayı, sesime ses veriyor. Gürül gürül akıyor türkü...
16 Oca 2017

Köpük'ün Yuvası

Daha evvel Köpük'ten bahsetmiş, yağmurlar başlamadan bir kulübe yapma arzusunda olduğumuzu yazmıştım. Nihayet ufak da olsa bir yuva ayarladık Köpük'e. Sabah Veronica'yı Köpük'ün tüylerini tararken gördüm, fotoğraflarını çektim. Veronica, diğer arkadaşları ile beraber haftada iki defa belediyenin barınağına gidip temizlik yapıyor, köpekleri gezdiriyor. "Bizim ülkemizde asla sahipsiz dolaşan kedi ya da köpek göremezsiniz hem de böyle gönüllü olarak barınaklarda bulunmamız istenmez." diyerek bu işi büyük bir özlemle yaptığını söylüyor.
Sokaklarında kedi, köpek olmayan bir şehir, nasıl soğuk ve uzak. Hayvanlarla iç içe yaşamayı seviyorum. Hayvanlar, toplama kampı barınaklarda değil, doğal ortamında yaşamalı. Ancak herkes benim gibi düşünmediğinden, yasalar da hayvanları korumadığından bu konuda kalbinde merhamet taşıyan herkese büyük gayret göstermek düşüyor.
9 Oca 2017

Denize Nazır Muz Bahçeleri

Burada dağ-taş muz bahçesi. Engebeli araziler bile taraçalanarak muz bahçesine dönüşmüş. Denizi gören en güzel yerde beton yığınlarının değil de tarlaların olması ne güzel. 

İnceden bir yel esiyor bugün deniz üzerinden. Lime lime birbirine çarpan muz yapraklarının aralarından geçiyorum. Yel, güçlü olduğu anlarda ağaç yapraklarını dilimleyerek, uçlarını yakmış.

Son iki haftadır muz balyaları örtülerle sarılı. Şüphesiz keten bezlere sarmak meyveler için daha sağlıklı olurdu ancak çiftçi ekonomik açıdan randıman elde etmek için bu mavi - yeşil plastik örtüleri tercih ediyor. Örtülerin içi meyveyi zararlılardan koruyan bir ilaçla kaplı. Bu yüzden muzun, örtüye değen uç kısmının yenmemesi gerekiyor. 

Buradan denize ulaşmak biraz zor. Çiftçilerin bayıra hakim olmak için kurdukları derme çatma raylı sistemi kullanmak gerekiyor. Yolculuğun çok konforlu olduğunu söyleyemem.